Hazánkban általánosan a Fusarium spp. által termelt F2 illetve ZEA, a trichotecének közé sorolható T2 és DON toxinok valamint az Aspergillus spp.és a Penicillium fajok által termelt aflatoxin ésochratoxin-A terjedt el. Az Aspergillus flavus általtermelt aflatoxin...
Hazánkban általánosan a Fusarium spp. által termelt F2 illetve ZEA, a trichotecének közé sorolható T2 és DON toxinok valamint az Aspergillus spp.és a Penicillium fajok által termelt aflatoxin és ochratoxin-A terjedt el. Az Aspergillus flavus általtermelt aflatoxin eddig inkább a mediterrán országokbanterjedt el, ám a klímaváltozással (meleg száraz nyár, esős ősz) már hazánk is a veszélyeztetett régióba tartozik.
Az aflatoxin leginkábba szemes terményekben-kukoricában, szilázsban, TMR-ben és melléktermékekben található. A szarvasmarhák a bendőbaktériumok általatoxinok egy részét képesek lebontani, ezért kevésbéérzékenyek, de a nagy koncentrációban megjelenő toxinok így is komoly szaporodásbiológiaiés anyagcsere zavarokat okozhatnak. Anagytejű teheneknél a nagy takarmány fogyasztás miatt gyorsabb a bendőpasszázs, így csökkena bendőbeli toxinlebontás aránya. Az aflatoxin azért különlegesebb a többi társánál,mert az emésztőrendszer nyálkahártyáján felszívódik,bekerül a véráramba, és amellett, hogyaz állat máját károsítja, (aflatoxin B1), a vérrel atőgybe és a tejbe is eljut. A tejből, sajtokból ésegyéb tejtermékekből kimutatható (aflatoxinM1).Aflatoxin B1 tartalmú takarmány etetése eseténaz aflatoxin M1 már 4 óra elteltével kimutathatóa tejből!
Az aflatoxin az emberi szervezetben felhalmozódik és közrejátszik a tumorok (rák) képződésében!Aflatoxin határértékek:
- TMR Aflatoxin B1 határérték: 5 μg kg
- Tej AflatoxinM1 határérték:0,05 μg/kg
- Az Aflatoxin B1 2-6%-ajelenik meg M1-ként atejben